Vlci z Wall Street chtějí šťouchat zpět k nebi padající banky
22.03.2023
Řada finančních institucí ze světově proslulé newyorské Wall street se rozhodla pomoci padající bance First Republic. Proto u ní přední americké banky uložily asi 30 miliard USD (Což představuje okolo 680 miliard CZK). Bylo na čase, protože problém už se začal rozlévat i za velkou louži, což si rozhodně nikdo nepřál. Bankovní sektor se houpe jak v Americe, tak Evropě. Situaci nepřidaly ani problémy v hroutící se švýcarské Credit Suisse a fakt, že se mohou objevit další evropské banky v silných problémech, jak poznamenali na setkání s evropskými ministry odborníci z Evropské centrální banky. Euro pokleslo a česká koruna oslabila.
Skupina největších amerických bankovních institucí chce svým krokem dát najevo důvěru vloženou nejen ve First Republic Bank, ale i dalším bankám všech velikostí, zaznělo v jejich tiskové zprávě. Pokud jde o zmíněné podporovatele, jde o opravdu renomované instituce jako Wells Fargo, Bank of America, JPMorgan Chase, které přispějí každá částkou 5 miliard dolarů. Morgan Stanley a Goldman Sachs přispějí vkladem 2,5 miliard dolarů. U.S. Bancorp, State Street, Truist, PNC a Bank of New York Mellon uloží po 1 miliardě dolarů. Jejich tiskové prohlášení takřka obratem zvedlo Asijsko-pacifické trhy. Vzhůru, byť ne zvlášť viditelně na první pohled, šplhají také kryptoměny.
Krok těchto bank zapadá do projektu americké vlády pomoci bankovním domům, které upadají do problémů. Akcie First Republik Bank se téměř okamžitě odrazily vzhůru skoro o 100%. Když banka před několika dny zveřejnila, že uvažuje o svém prodeji, následoval rázem pád o 36%. Management banky v uplynulých několika měsících prodal akcie za 12 milionů dolarů.
Janet Yellenová, americká ministryně financí uklidňovala Američany prohlášením na finančním výboru amerického Senátu, že „americký bankovní sektor je v dobrém stavu“ a že „se Američané nemusejí bát o své vklady“.
Odborníci předpovídají, že poté, co úřady zavřely velkou a významnou Silicon Valley Bank a posléze i malou newyorskou Signature Bank, přejdou oba bankovní domy pod kuratelu Federální společnosti pro pojištění vkladů a to z příčiny, že obě banky neměly k dispozici dostatek finančních prostředků k vyplácení vkladů svých klientů, kteří v panice začali své peníze hromadně vybírat.
Cílem záchranného programu bylo v první řadě zastavit tento bankovní run, tj. stav, kdy bance chybí likvidita v případě, že se klienti ve velké míře dožadují vyplacení svých uložených peněz. Odborníci aktuálně vnímají, že problém může zasáhnout zejména menší banky s „užší finanční základnou“, tudíž takové, které se v aktuálních turbulencích mohou jevit jako příliš vratké a dominový efekt je může snadno porazit.
Stabilizace bankovního sektoru v USA i Evropě je nyní prvořadým úkolem pro mnohé, kdo mají šanci situaci ovlivnit. Zklidnění paniky i otřesů se jeví být více než žádoucím, aby svět neupadl do další nepříjemné finanční krize hned po té COVIDové, válečné, energetické a současné inflaci.
(Zdroje: Burzovní svět, Xtb.com, Denik.cz, Patria.cz, Lidovky.cz)