Skončila již energetická krize? Ani náhodou!

11.07.2023

Energetická krize stále ještě nekončí! I když by se mohlo zdát, že situace je stabilizovaná. Ceny energií klesají a benzín na dovolenou se vyplatí koupit v Česku, protože levněji prodává snad už jen Bulharsko! Odborníci poukazují, že vyhráno však zdaleka není. I na fakt, že spojovat tuto krizi pouze s ruskou agresí proti Ukrajině a následnými sankcemi demokratického světa je přece jen poněkud krátkozraké. Jde totiž pouze o jeden z faktorů. I když patří k těm nejméně přehlédnutelným! Lidé si budou muset především uvědomit a zvyknout na to, že období stabilních cen elektřiny a plynu skončilo. Ceny budou zkrátka oscilovat podle toho, jak na ně budou tlačit různé aspekty globální politické či ekonomické situace, A svou roli sehrává i snaha Evropy a vyspělých zemí Západu přecházet postupně k tzv. „zelené energetice“ a „obnovitelným zdrojům“. Vlády v Evropě, včetně té české, se budou také muset zamyslet nad pečlivou přípravou energetické koncepce, tj. jak omezovat klasické uhelné elektrárny, aby to bylo rozumné a země se neocitla v krizi vyvolené nedostatkem této energie.

Analytici předpokládají, že zima na přelomu let 2023/2024 bude s největší pravděpodobností klidná a nepřijdou-li nějaké zásadní události, které by mohly situaci vychýlit, i ceny energií se budou pohybovat v příznivých nabídkách ceny. Děsivé chvíle, kdy plyn agresivně útočil na cenovou hladinu kolem 300 eur/MWh, se tedy s vysokou mírou pravděpodobnosti opakovat nebude! Velkým otazníkem je ovšem také postupný rozjezd čínské ekonomiky, který nejspíš vyvolá zvýšenou spotřebu zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropské zásobníky jsou sice aktuálně plné, nicméně, nelze přehlédnout, že docela se odstřihnout od ruského plynu všem zemím zatím nepodařilo. Přestože plyn je kupován jak z USA, tak celé řady dalších zemí, disponujících tímto přírodním bohatstvím. A navíc, cenový benchmark asijských států aktuálně na energetickém trhu převyšuje ten evropský. Přitom země sjednocené v Evropské unii nutně potřebují za aktuální geopolitické situace zůstat konkurenceschopné. Asi tedy nikoho nepřekvapí, že i když dochází v rámci Evropy k setrvalému poklesu i u cen zemního plynu, jde o jednu z nejsledovanějších položek na finančních trzích. Odborníci vědí, že jde o zásadní proměnnou hodnotu, kterou nelze spustit z očí.

Kam za zlatem o prázdninách? Opočno nabízí České korunovační klenoty na dosah!

České korunovační klenoty patří nejen k těm top nejvýznamnějším památkám země, ale jsoui také i velice vzácným pokladem a ukázkou mistrovské zlatnické či klenotnické práce. Jde především o proslulou svatováclavskou korunu, jíž dal mezi lety 1345-1346 zhotovit „Otec vlasti“ Karel IV. k příležitosti své korunovace českým králem. Dnes patří tato koruna mezi čtyři nejstarší obdobné památky v Evropě. Dále ke korunovačnímu pokladu patří panovnické žezlo a královské jablko, vyrobené však až později (snad v 16. století) i příslušná kožená pouzdra, zvláštní poduška umístěná pod korunou nebo korunovační plášť s hermelínovými ozdobami. S těmito předměty bývá vystaven také zlatý relikviářový kříž nebo obřadní svatováclavský meč. Uvedené skvosty, prohlášené roku 1962 za národní kulturní památku, ovšem nebývají k vidění příliš často, vystavují se pouze při zvláštních příležitostech nebo k významným výročím, a to pouze v areálu Pražského hradu, kde jsou jinak uloženy ve speciální trezorové místnosti v bývalé sakristii chrámu sv. Víta. Od této tzv. Korunní komory existuje sedm klíčů, které jsou svěřeny představitelům země i církve apod. Lidem české korunovační klenoty zpřístupňuje výstava jejich dokonalých mistrovských restaurátorských replik umístěná letos unikátně v běžně nepřístupných prostorách zámku Opočno (Královéhradecký kraj) od 4. 7. do 1. 10. 2023. Projekt nese název České korunovační klenoty na dosah!