Leden 2023 nastavil inflační laťku pro zbytek roku

16.02.2023

Inflace v Česku opět vzlétá k výšinám. Očekávání trhu poněkud zklamala. A to o dvě desetiny procenta: Namísto očekávaného nárůstu z 15, 8% na 17,3% zaskočila všechny svým lednovým skokem na současných 17,5%. Křídla inflaci dodaly jednak energie, navzdory jejich pádu pod strop stanovený vládou a masívnímu zlevňování, a stoupající ceny potravin, což představuje svého druhu evropský paradox, protože index potravinářských cen všeobecně spíše klesá.

Na skutečnou míru lednové inflace čekali odborníci i obchodníci s velkým napětím, leden totiž obvykle stanoví výši inflační laťky na celý rok. Zdá se, že s oficiálním ukončením tzv. „úsporného tarifu“ pro domácnosti, což představoval zejména příspěvek na energie, se i po klesání pod vládní strop ceny energií drží nad horní hranicí tolerančního pásma stanoveného Českou národní bankou. U cen potravin se hovoří o více faktorech. Kromě ne právě velké ochotě velkých hráčů zlevnit, protože potraviny si člověk prostě kupovat musí a navíc jsou před námi Velikonoce, kdy budou zákazníci za potraviny utrácet podobně jako před Vánoci, operují potravináři s tím, že řada produktů se vyrábí ještě ze surovin za které zaplatili vysoké inflační ceny, stejně jako za hnojiva nebo energie. V každém případě lednový nárůst meziroční inflace byl rychlejší, než třeba ten z loňského prosince. Oproti měsíci vánočních svátků vyskočily spotřebitelské ceny prakticky o 6%.

V sektoru bydlení například elektřina vzrostla oproti prosinci o 139%, teplo a teplá voda o 23,5%, vodné o 16,3% a stočné o 30,3%, zemní plyn se nadul o 2,2%, což celkově zvedlo i nájemné za byt a to o 1,1%. Co se týče sektoru potravin a nápojů, vyskočily především ceny nealkoholických nápojů, o 7,6%. Alkoholické nápoje zvedly laťku prakticky všem svým nárůstem o 1,9%. Češi se ujistili o správnosti přechodu z oblíbeného ginu na levnější rum. Pivo, tekutý chléb českého muže, vzrostlo o 8,9%.  Jen maličký fousíček desetin procent zahrál ve prospěch vína, jehož ceny vykvasily jen o 8,5%. A protože se při konzumaci alkoholických nápojů také nezřídka kouří, podívejme se, jak je na tom s cenou tabák: Stoupl o 9,2%.

Dobře na tom nejsou ani ti, co by rádi žili zdravě. Potřebné ovoce plné vitamínů stouplo o 9,8% a zelenina o 7,3%. Sýry zdražily o 3,9%. Pokud jde o další potraviny, pekárenské výrobky a výrobky z obilovin stouply o 1,5%. Slepičí vejce po loňském útoku ptačí chřipky na většinu Evropy a nutnosti vybít celé chovy drůbeže a vyskočila o 8,6%. Ceny vepřového se protáhly o 7,5%. Naopak, o 7,2% poklesly ceny másla a polotučného trvanlivého mléka o 7,1%.

Ceny v segmentu rekreace, dovolených a kultury stouply i s doprovodnými komplexními službami o 11,2%. Služby v oblasti osobní péče se cenově zvedly o 2,5%. Naopak se udržel již prosincový pokles cen v dopravě, což ovlivnily nižší ceny pohonných hmot a olejů o 1,7%. Automobily zlevnily o 1,1%. Podíváme-li se na uvedené segmenty z odstupu, dohromady vzrostly v lednu spotřebitelské ceny ve srovnání s prosincem o 6%, meziročně pak o 17,5%.

Za rok 2023 odborníci očekávají průměrnou výši inflace okolo 11,6%. Cíl České národní banky srazit ji na přibližně 2% se nepodaří splnit. Naopak, očekává se, že již druhým rokem se inflace bude držet v úrovni dvouciferných hodnot. Zároveň se předpokládá, že lednem bylo dosaženo inflačního vrcholu a ve druhém pololetí tohoto roku dojde k poklesu inflace na hodnoty kolem 10%. Ještě počátkem roku 2024 by se měla inflace držet okolo 4 – 5%.