Obrázek k článku A co dluhy?... Vadí, nevadí??

A co dluhy?... Vadí, nevadí??

16.10.2020

5 minuty čtení

A co dluhy – vadí, nevadí?

 

„Už jste slyšel, že se všechny státy ohromným způsobem zadlužují?“

„Jojo, slyšel, Česká republika letos o 500 miliard Kč, je to šílený, snad ví, co dělají!“

Tohle je typický obrázek vnímání státních dluhů. Stejně s tím nic nenadělám, dělají to všichni, takže v pohodě. Vzniká dojem, že se nás to netýká, když jde o státní peníze. Jenže to není vůbec v pohodě. Jsou dva scénáře, jak to může dopadnout. Pomalý a rychlý, oba se nás týkají a oba jsou katastrofální.

 

S pomalým scénářem, tedy s vizí, že dluh bude postupně splácen, je spojeno tvrzení, že to budou platit naše děti a vnoučata. Jinými slovy „ne my“. No tak uf! To se nám ulevilo. Ale když se podíváme na nedávné zkušenosti např. Portugalců (záměrně nezmiňuji Řecko, tam je to jasné), kteří to také přepískli s dluhem, ti si zažili zmrazení důchodů, a vlivem inflace spíš postupné snižování důchodů, platů státních zaměstnanců, razantní zvýšení daní atd. Tedy okamžitě zchudla celá země. Ani základní úroková sazba nezůstane věčně na nule. Až zvedneme úroky v bankách a na dluhopisech, prodraží se extrémně celý dluh, peníze na úroky ze státního dluhu budou chybět v ekonomice. Jedná se o stovky miliard korun ročně. Takže vyhlídky nic moc, prostě chudoba.

No a co rychlý scénář? Představte si, že jste půjčili někomu peníze a až potom jste zjistili, že dotyčný je použil na splátku někomu jinému. A aby mohl vrátit vaši půjčku, musí si zase někde nejdřív půjčit. Co když mu ale nikdo nepůjčí? A navíc takových věřitelů má dotyčný stovky. Prodáte pohledávku se ztrátou, ať to z něj „vymlátí“ někdo jiný? Nebo ji rovnou celou odepíšete? Tak či tak vzniká ztráta, kterou už nedostanete zpět. A v peněžním systému se přelévá na další věřitele těch prvotních věřitelů. První kostička domina spadla a už to nelze zastavit. Tohle je časovaná bomba celého předluženého systému. Je úplně jedno, kde ta první kostička domina spadne, kdo komu jako první nevrátí jeho půjčku. My jen nevíme, kdy to bude. Letos? Příští rok? Zítra? Kdo ví…

Tohle je riziko, které velmi výrazně narůstá v krizi, kdy není kde brát, všude panuje nervozita, občané, firmy ani státy nezvládají splácet svoje závazky a věřitelům (bankám) teče do bot. Co budeme dělat všichni, až to nastane, až se to rozkřikne? Výběry hotovosti z bankovních účtů, záchrana úspor před ztrátou budou na denním pořádku. A co bude dělat v té době cena zlata, až se budou všichni snažit zachránit, co se dá? Není na co čekat!

Na závěr přidávám citaci z rozhovoru s viceguvernérem ČNB panem Markem Morou. Odpovídal na otázku, jak vidí ukončení moratoria ČNB, jak velký objem úvěrů zůstane od listopadu nadále nesplácených? Jen malá vsuvka předem, nemáme žádnou českou banku! Pan Mora odpověděl: „České banky by v zásadě s problémy tohoto typu neměly mít žádný velký problém, rozhodně ne ve srovnání se zbytkem Evropy.“

Taky vás z toho mrazí?

 

Aleš Trnka

 

Obchodní ředitel

Obrázek k článku Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Bail-in, jak je to tedy opravdu?

Aleš Trnka - 4 minut čtení

Obrázek k článku Časy se mění

Časy se mění

Aleš Trnka - 4 minut čtení