Ceny a inflace: Jak moc otevřeme peněženky ve druhé půli roku 2023?
01.06.2023
První pololetí roku 2023 bude brzy za námi, a tak stojí za to podívat se podrobněji na položky, se kterými zacvičila inflace a jejichž placení se nevyhneme. Jíst se musí, takže půjde o potraviny. Valná většina obyvatel také někde bydlí, ať již v podnájmu nebo ve svém, takže se podíváme na ceny bydlení. S tím souvisejí i nezbytné energie jako elektřina a plyn. U nich se často také uvádí, že jejich nedostatek omezuje civilizační rozvoj. V neposlední řadě chceme být všichni zdraví a to se neobejde bez plateb za léky a lékařskou péči, které rovněž zdražuji, pokud ovšem nenarazíme na problémy způsobené jejich čím dál častějšími výpadky. Řešení v podstatě existuje jediné: Vydržet!
Podle zjištění českého statistického úřadu za posledních 10 let tyto položky zdražily: Stravování a ubytování 1,8 x, bydlení, voda, energie a paliva 1,7 x, alkoholické nápoje a tabák 1,6 x, potraviny a nealkoholické nápoje 1,5 x, odívání a obuv 1,5 x, další zboží a služby 1,5 x, rekreace a kultura 1,4 x, bytové vybavení nebo zařízení domácnosti a nutné opravy 1,3 x, vzdělávání1,3 x, doprava 1,3 x, zdravotní náklady 1,3 x a pošty s telekomunikacemi 0,9 x.
Rozpočty řady domácností zamávaly koncem roku 2022 ceny energií. Elektřina vzrostla i o 300 %. Vedle potíží pro domácnosti zkrachovalo také několik poskytovatelů. I když nakonec zasáhl stát, který elektřinu zkusil kompenzovat příspěvky pro domácnost a zastropováním cen, platby za energie se budou vracet k předkrizovým číslům jen velmi pomalu.
Podle zjištění Českého statistického úřadu v případě potravin inflace aktuálně odkrojila proti srovnávanému roku 2013 asi jednu třetinu z toho, co bylo možné si pořídit za stejný finanční objem tehdy. Například poměrně rekordně zdražili cibule a zelí. V případě cibule jde o 220 % za posledních 10 let a u zelí „jen“ o 142 %, jakkoliv jde o pouhé desetikorunové částky. Nebo margarín, který celkově za 10 let cenově vystoupal o 70 %, ten dnes stojí reálně o 40 % více než máslo!
Začátkem roku 2023 identifikovaly zdražení o asi pětinu v případě restauračních zařízení, které přijímají stravenkové karty, průzkumy vykonané pro firmy Edenred a Sodexho Benefity. Jasně se ukázalo, že zdražení potravin, nájmů i energií zasáhlo také konečné ceny obědů. Stálo-li zlevněné polední menu (zaměstnanecký oběd) v roce 2020 průměrně 141,- korun, roku 2021 se cena vyšplhala již na 152,- korun a v závěru roku 2022 polední menu vyšlo okolo 178,- korun. Podobné číslo v podstatě přetrvává dodnes. Ceny potravin bude i nadále určovat hlavně trh a náklady na výrobu. Rapidní snižování cen ovšem nikdo neočekává.
Služby řemeslníků za 10 let zdražily v průměru o 40 %. Za malíře pokojů dnes ale zájemce zaplatí o 146 % více, truhláři zvedli ceny o 77 % a topenáři o 50 %. Vyskočily rovněž platby za vzdělání: Soukromá gymnázia vyjdou dnes v průměru o 100 % dráže, běžné školné narostlo o 27 %. O 100 % zdražily i jazykové kurzy a zejména pak tzv. pomaturitní studium jazyků. Soukromé vysoké školy navýšily poplatky o cca 15 %. Banky zpřísnily podmínky pro hypotéky a zdražily, takže už nejsou tak dostupné jako dřív. V podobné situaci je také pojišťovnictví, např. při pojišťování domácností. Trh s bydlením se dle odborníků bude zahřívat velmi pomalu.
V případě zdravotní péče nejvíce zdražili zubaři, ošetření zubního kazu vzrostlo za dekádu o 125 % a běžná korunka cenově narostla dokonce o 200 %! Zatím se nemění stanovený devadesátikorunový poplatek za návštěvu lékařské pohotovostní služby, živě se však debatuje o jeho navýšení na 300-500,- Kč z důvodu zneužívání této služby lidmi, kteří mohli zajít za svým praktickým lékařem. O v průměru 80 % vrostly také ceny hrazené lázeňské péče.
(Zdroj: Bydlení.cz, Seznam Zprávy, Kurzy.cz)