Zlato na tobogánu? No a, jde o dlouhodobou strategii!
27.02.2023
Za půl roku začnou zlatu konkurovat akcie! Stratégové se domnívají, že teď je nejlepší čas nakupovat! Rok 2022 rozhodně nenechal zlato vyhřívat se někde spokojeně na sluníčku úspěchů, hřát se a růst. Na konci roku 2022 se zlato nakupovalo za téměř stejné ceny, jako tomu bylo na jeho začátku. Investory měla vloni z čeho bolet hlava! V létě zlato spadlo medvědovi přímo do náručí! Hodně komodit šlo tehdy dolů. Nemovitosti padaly po letech velmi slibného nárůstu. Nahoru se tlačily převážně státní protiinflační dluhopisy. Zlato se rozhodlo pro skluzavkovou dráhu. Těsně před ruskou invazí na Ukrajinu vylétlo zlato k 1800 USD/unce. V březnu ještě jelo zvesela nahoru, ke 2000 USD/unce. V dubnu ovšem začala skluzavka zase mířit dolů a zlatu se podařilo sjet k 1600 USD/unce. Někteří z investorů už se chytali za vlasy, aby si je mohli začít trhat. Naštěstí zlato do konce roku vyjelo zpět na slušných 1800 USD/unce. Alespoň, že potvrdilo svoji roli uchovatele hodnoty.
Onu hezkou horskou dráhu zlatu připravily hlavně centrální banky. Tím, že začaly zvyšovat úrokové sazby pořádně vykrmily konkurenci žlutému kovu. Tedy – právě dluhopisy. Investoři však pohlížejí na zlato stále s nadějí a pochopením. Očekávají, že v roce 2023 bude patřit ke stabilizátorům portfolia. I když s cenami zlata ještě nejspíš zatřesou akcie, snad někdy ve druhém nebo třetím čtvrtletí, které vylákají investory na dobrodružné výpravy za ziskem, není třeba se této chvíle obávat. Ano, možná zlato mírně poklesne, ale mnozí to budou brát jako výzvu k výhodnému nákupu této komodity, která se osvědčila i vloni.
Navíc, ve třetím čtvrtletí roku 2022 celosvětově poptávka po zlatu stoupla, jak uvedla ve svém hodnocení Světová rada pro zlato (WGC). Loňských 1181 tun z poptávky představuje přibližně 28% meziročního nárůstu. Mezi nejdychtivější zákazníky patřili jednak drobní nakupující a vedle nich gigantické centrální banky. Maloobchodní poptávka po zlatu představovala nárůst o 36%. Centrální banky z téměř celého světa utratily peníze za celkem 400 tun zlata. Nejdychtivějšími byli Turci, nakupovali jak diví: Jejich nákup 48 tun znamenal pětinásobek roku 2021. Němci zvýšili své zásoby zlata o 25%.
I když trhy v posledních letech trochu odporují učebnicovým teoriím, přece jen, léta COVIDové epidemie, válka v Evropě a energetické krize jsou dost silné kafe, v Čechách se objevil trend zvýšeného odprodeje zlata ze strany klientů. Ti se zbavovali zlata až 4x více, než v minulých letech. Nezřídka uváděli, že potřebují hotovost z důvodů nárůstu všeobecných výdajů. Odborníci se domnívají, že ve skutečnosti problém spočívá v tom, že jakmile jde zlato do červených čísel, Čech zpanikaří a běží zlato prodat, aby „utržil alespoň něco“. Přičemž investice do drahých kovů by měla být především dlouhodobou záležitostí ochraňující majetek v době krizí, válek nebo politických otřesů. S poklesem je nutné počítat, ale zároveň také sledovat dlouhodobý horizont, kdy po poklesu následuje obvykle opět vzrůst.
Co by mohlo v roce 2023 zlatu pomoci k růstu? Válka na Ukrajině, která představuje rozsáhlý geopolitický konflikt (netýká se jen „horké části“ přímo na Ukrajině). Zlato bude jistit klientovo portfolio před finančními riziky. Oslabující dolar a ustupující inflace. Jen mírná recese a celkově slabší zisky firem. Výnosy garantovaných dluhopisů ve výši, která nebude zlato brzdit. Zpomalující ekonomika, která bude tlačit na komodity. Čínská ekonomika, která se rozjede po přísných proticovidových opatřeních. Tyto faktory by měly v roce 2023 zvýšit klientskou poptávku po zlatě!
(Zdroje: mesec.cz, zlato.kurzy.cz, investice.cz)